Jezioro Turawskie


Brzegi Jeziora Dużego, porastają głównie bory sosnowe i lasy mieszane w których spotkać można wiele osobliwości florystycznych (lilia złotogłów, kwitnące okazy bluszczu pospolitego, storczyki podkolana białego, goździk siny -silnie pachnący!). Pozostałością po występujących tu dawniej pierwotnych lasach łęgowych i gradowych są liczne pomnikowe okazy dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Jeden z nich jest najstarszym i najokazalszym dębem bezszypułkowym w Polsce. W lasach porastających brzegi jeziora występuje również wiele interesujących gatunków grzybów.

W wodach zbiorników turawskich występują liczne gatunki ryb, m.in.: płoć, leszcz, sandacz, okoń, sum.

Jezioro Turawskie jest miejscem gniazdowania wielu ciekawych gatunków ptaków, m.in.: rybitwa białowąsa, pliszka cytrynowa, krwawodziób, kszyk, bączek, płaskonos i cyranka. Z otaczających jezioro Borów Stobrawsko-Turawskich przylatuje tu często na łowy orzeł bielik. Zbiornik stanowi też ważne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków migrujących. Z tego względu został zaliczony do ostoi ptactwa wodnego o randze europejskiej.

Gmina Turawa


Gmina Turawa położona jest w centralnej części województwa opolskiego, na północny-wschód od miasta Opole. Jest jedną z najbardziej popularnych i atrakcyjnych gmin na Opolszczyźnie pod względem rekreacyjno-wypoczynkowym. Walory przyrodnicze i krajobrazowe uzupełniają akweny wodne.

Ponad połowę powierzchni gminy zajmują lasy należące do kompleksu lasów stobrawsko-turawskich. Najbardziej jest jednak znana ze znajdujących się na jej terenie zbiorników wodnych tj. jezior: Dużego, Średniego, Małego oraz Srebrnego. To wszystko sprawia, że od dawna jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Główną atrakcją turystyczną jest przede wszystkim Duże Jezioro Turawskie - mieści 93 mln m3 wody. Duża powierzchnia lustra wody jeziora stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Rozległe, piaszczyste plaże, malownicze zatoki, okolone sosnowym lasem, stwarzają doskonałe miejsca do wypoczynku.

Jezioro Duże wchodzi również w skład proponowanych ostoi przyrody NATURA 2000. Ze względu na znaczne zróżnicowanie siedlisk, akwen ten obfituje w interesujące zbiorowiska roślinne, a także w chronione oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

okolica
okolica

Atrakcje w okolicy


Województwo Opolskie mimo, iż jest najmniejszym województwem w Polsce oferuje ogromną moc atrakcji. Szczególnie polecamy odwiedzenie znajdującego się jedynie ok. 15 km od nas JuraParku w Krasiejowie.

Znajdziecie tam Państwo m.in. Park Nauki i Ewolucji Człowieka, Prehistoryczne Oceanarium, Pawilon Paleontologiczny , Kino 5D, a wszystko to w miejscu, gdzie znaleziono szczątki triasowych kręgowców z przed ponad 225 mln lat. Polecamy również odwiedzenie ZOO w Opolu, które z pewnością Państwa urzeknie.

Przy okazji zachęcamy również do zwiedzenia zabytków stolicy województwa m.in. Wieży Piastowskiej, Katedry Św. Krzyża, Amfiteatru, Muzeum Śląska Opolskiego i wielu innych. Dla chcących aktywnie spędzać czas proponujemy spływy kajakowye Małą Panwią, która jest niezmiernie atrakcyjna dla kajakarzy.

Trasy dzielą się na odcinki, które można pokonać bez większego wysiłku oraz te trudne, gdzie rzeka płynie szybciej, a kajaki trzeba miejscami przenosić.

Śląsk Opolski oferuje wiele – jeśli jesteście Państwo zainteresowani bliższym poznaniem naszej małej ojczyzny zapraszamy na regionalny portal turystyczny gdzie znajdziecie Państwo wszelkie potrzebne informacje.